11:57:58 - 31 تیر 1403

دانشکده بهداشت

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ارومیه
برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید

تاریخچه و معرفی گروه  بهداشت محیط

رشته مهندسی بهداشت محیط شاخه‌ای از علوم بهداشتی است که دانش آموختگان آن از طریق شناسایی عوامل زیان آور و آلاینده‌های محیطی، با انجام فعالیت‌های برنامه ریزی، طراحی، اجرایی، نظارتی، ارزشیابی، مدیریتی و آموزشی بر مبنای معیارهای علمی، اثرات مخاطره آمیز آلاینده‌ها را کنترل می‌نمایند و یا از انتشار آنها در محیط زیست پیشگیری می‌کنند.

 پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی رشته بهداشت محیط در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه از سال 1374 آغاز گردید. با تلاش و پیگیری مجدانه مسئولین وقت دانشگاه، به استناد رای صادره در یکصد و بیست و دومین جلسه مورخ 77/12/8 شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور، برابر نامه شماره 19032/2/آ مورخ 1377/12/16با تشکیل و ساختار دانشکده بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه موافقت شد. در مهر ماه 1378 مقطع کارشناسی ناپیوسته بهداشت محیط و در سال 1390 مقطع کارشناسی پیوسته مهندسی بهداشت محیط در دانشکده بهداشت راه اندازی شدند.

 با تقاضا و پیگیری گروه مهندسی بهداشت محیط و مسئولین دانشکده، پس از بررسی و تائید بورد تخصصی و موافقت شورای گسترش دانشگاه‌ها، در مهرماه 1392 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد این رشته آغاز گردید.

در حال حاضر گروه مهندسی بهداشت محیط ارومیه دارای 6 نفر عضو هیات علمی ( 1 نفر استاد، 1 نفر دانشیار، 3 نفر استادیار و 1 نفر مربی ) و 3 نفر کارشناس تخصصی می باشد. تعداد دانشجویان در مقطع کارشناسی بهداشت محیط 77 نفر و در مقطع کارشناسی ارشد 15 نفر می باشد.

آزمایشگاههای شیمی محیط، میکروبیولوژی محیط، آنالیز پسماند، کیفیت هوا، مرکز پایلوت، آزمایشگاه آنالیز دستگاهی، بیولوژی مولکولی و مرکز مهارتهای کامپیوتری از جمله امکانات مهم دانشکده بهداشت برای آموزش مهارتهای تخصصی بهداشت محیط و انجام فعالیتهای پژوهشی اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی این رشته می باشند.

تنظیمات قالب