10:23:28 - 31 تیر 1403

دانشکده بهداشت

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی ارومیه
برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید
  • 1403/03/31 - 14:37
  • - تعداد بازدید: 93
  • - تعداد بازدیدکننده: 89
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

موفقیت های برنامه توسعه ای دانشکده بهداشت

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه برنامه توسعه آموزش و پژوهش در دانشکده را تشریح کرد.

دکتر حمید رضا خلخالی رئیس دانشکده بهداشت ارومیه 27 خرداد سالجاری در مصاحبه با خبرنگار وب دا گفت:   توسعه سازمانی  فرآیندی مبتنی بر علم است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا با توسعه، بهبود و تقویت استراتژی‌ها، ساختارها و فرآیندها، ظرفیت خود را برای تغییر و رسیدن به اثربخشی بیشتر ایجاد کنند.

وی افزود: وجود برنامه توسعه ای کمک می کند تا نقشه راه مشخصی برای تربیت دانشجویانی مبتنی بر علم روز و متناسب با نیازهای روز و افق آینده جامعه داشته باشیم لذا برنامه توسعه ای دانشکده بهداشت از اواخر سال 1400و اوایل 1401، بر اساس اسناد بالادستی در حوزه آموزش در سطح کشور و منطقه آمایشی 2، بمنظور حفظ جایگاه استانی دانشکده بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تا افق 1408 تهیه گردید .

رئیس دانشکده بهداشت ، توجه ویژه به راه اندازی مقطع دکترای تخصصی ( Ph.D )، بین المللی سازی دانشکده با پذیرش دانشجویان اتباع خارجی، تعریف و راه اندازی رشته های نوین بین رشته ای، راه اندازی مجله تخصصی دانشکده بهداشت، رسالت محور کردن فعالیت گروههای آموزشی در منطقه آمایشی و کشور، ارتباط بیشتر گروههای آموزشی با درون و برون سازمانی از طریق ارتباط با صنعت، توسعه و احداث ساختمان جدید دانشکده بهداشت و اصلاح ساختار زیر بنایی تحصیلات تکمیلی را از رئوس اصلی اهداف و برنامه های گسترش دانشکده بهداشت عنوان کرد .

دکتر خلخالی با ابراز خرسندی از دوسال فعالیت برنامه توسعه ای با همکاری گروههای آموزشی نتایج بدست آمده را تشریح نمود.

وی در بعد توسعه و راه اندازی مقطع Ph.D عنوان نمود: دانشکده بهداشت برای اولین بار طی دو سال موفق به اخذ پذیرش مقطع دکترای تخصصی در دو رشته اقتصاد سلامت و بهداشت محیط شد .

دکتر خلخالی در ادامه افزود: در خصوص بین الملل سازی و جذب دانشجویان اتباع خارجی و استفاده از تجربیات دانشگاه علوم اقدامات مفیدی انجام شد و مجوز اخذ دانشجو بصورت Full Scholarship برای دو نفر کسب شد.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در خصوص رشته های نوین و بین رشته ای عنوان کرد: این رشته ها با توجه به اهداف جامعه نیاز به راه اندازی دارد و در این راستا رشته بهداشت مدارس بعنوان اولین رشته مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش در دانشگاه علوم پزشکی راه اندازی گردید.

وی با توجه به ساختار جمعیت کشور و نیاز به سالمندشناسی و ضرورت ارائه خدمات مرتبط با سالمندان در ده سال آینده افزود: رشته سالمندشناسی در مقطع ارشد در شرف پذیرش است و بزودی مجوز لازم اخذ خواهد شد.

دکتر خلخالی خاطر نشان کرد: با پذیرش دانشجو در مقطع ارشد مدیریت خدمات درمانی اهداف برنامه توسعه بصورت کامل توسعه داده شده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: یکی از بهترین فعالیتها در خصوص معرفی دانشکده در مجامع بین المللی راه اندازی مجله به زبان انگلیسی است که اولین مجله تخصصی دانشکده بهداشت در طی دو سال اخیر با پذیرش مجوزهای اولیه راه اندازی شد و اکنون در فهرست پایگاههای بین المللی مانند Doaj، Magiran، Google Scholar و   ICMEF می باشد و تا کنون 8 نسخه ار مقالات در این مجلات به چاپ رسیده است، پذیرش از دانشگاههای معتبر مانند دانشگاه تهران، پذیرش مقالات از خارج از کشور که برای معرفی دانشگاه در مجامع بین الملل مفید واقع شد.

وی تصریح کرد: رسالت محور کردن فعالیت های گروه های آموزشی در سطح کشور مهم است و گروهها باید در کلان منطقه ها و کشور ماموریت محور حرکت کنند. تقبل ماموریت ویژه و مرجعیت علمی برای گروههای آموزشی در سطح منطق آمایشی 2 و کشور منجر به ارتقا آموزش و پژوهش در دانشکده و دانشگاه می شود. در این راستا نقش دانشکده بهداشت، در کتاب سبز برای برنامه 20 ساله آتی در حیطه مدیریت خدمات سلامت و ایمنی بیمار به عنوان یکی از حیطه های کارگروه مرجعیت علمی و آینده نگاری برنامه جامع عدالت، تعالی و بهره وری بازنگری شد همچنین همکاران هیات علمی این دانشکده مسئولیت هدایت موضوع را عهده دار شدند.  

دکتر خلخالی بهترین حرکت دانشگاه را مسئولیت حیطه مدیریت خدمات سلامت و ایمنی بیمار بعنوان یکی از حیطه های کارگروه مرجعیت علمی و آینده نگاری دانست و گفت: کتاب سبز مرجعیت علمی دانشگاه توسط دانشکده بهداشت بازنگری شد که این رسالت برای یک طرح 20 ساله در سطح کشور تعریف می شود و با ورود در این حوزه و مرجعیت پیدا کردن در سطح کشور می توان دانشکده را بعنوان یکی از قطبهای علمی کشور معرفی کرد.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه افزود: ارتباط گروههای آموزشی برون و درون سازمانی یکی دیگر از اهداف دانشکده بود . اعضای هیات علمی گروههای آموزشی، دانش آکادمیک از موضوعات مرتبط با بهداشت و سلامت در سطح تربیت دانشجو و مسایل جامعه دارند. قطعا پیوند این دانش با تجربیات همکاران شاغل در حوزه های اجرایی درون و برون سازمانی می تواند در حل مشکلات جامعه نقش بسزایی داشته باشد. که در این راستا طی تفاهم نامه هایی با معاونت امور بهداشتی منعقد شد و دانشکده فعالیت های خوبی با حوزه ارتباط با صنعت معاونت تحقیقات و فتاوری داشت و اقدمات بهینه ای در این حوزه انجام گردید .

وی تصریح کرد: گروههای آموزشی دانشکده فوکال پوینت آموزش برای کارگروههای معاونت بهداشتی دانشگاه هستند و در آموزش و همراهی با گروهها فعالیت خوبی انجام شد.

دکتر خلخالی خاطر نشان کرد: اجرای برنامه ارتقای دوره کارآموزی دانشجویان بهداشت بعنوان یک طرح اثرگذار در حال اجراست و می توان آن را بعنوان یک پایلوت کشوری ارائه کرد.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در خاتمه هدف نهایی را توسعه و احداث ساختمان جدید و اصلاح ساختارهای زیربنایی تحصیلات تکمیلی معرفی کرد و گفت: در دو سال اخیر فعایت های حوزه معاونت پژوهشی از معاونت آموزشی دانشکده مجزا شد که منجر به تقویت تحصیلات تکمیلی دانشکده بهداشت گردید.

این مقام مسئول احداث ساختمان جدید دانشکده بهداشت را یکی از ضروری ترین نیازهای توسعه ای عنوان کرد و ابراز امیدواری نمود در سال جاری احداث ساختمان جدید دانشکده بهداشت شروع شود.

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 7324
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

تنظیمات قالب